Porady

Jak dbać o Baterie Litowo-Jonowe?

Jak dbać o Baterie Wysokiego Napięcia w samochodzie elektrycznym?

Jak dbać o Baterie Litowo-Jonowe? Jak dbać o Akumulator Wysokiego Napięcia w samochodzie elektrycznym? Co robić aby nie była potrzebna naprawa baterii litowo-jonowej w samochodzie elektrycznym?

Samochody elektryczne napędzane są Bateriami Wysokiego Napięcia, które to składają się z około setki, połączonych szeregowo, pojedyńczych cel akumulatorów Litowo-Jonowych.

Pojedyńcza cela litowo-jonowa w pełni naładowana ma około 4.2 V. Co za tym następuje, napięcie nominalne 3,75V oraz minimalne napięcie przy temperaturze większej od -20degC równe 2.7V. Z czego wynika, że praca baterii Litowo Jonowej w zakresie od 0% – 100% odbywa sie tylko pomiedzy około 3.0V – 4.2V. Każde rozładowanie poniżej minimalnej wartości powoduje uszodzenie Pakietu.

Bateria Litowa „nie lubi” być ani w pełni nałądowana, ani rozładowana do minimum. Im napięcie (na cele) bliższe wartości nominalnej (3,75V czyli około 50 , 55% stanu naładowania) tym bateria Litowa jest stabilniejsza blisko punktu równowagi. Wynika z tego, iż im blizej 50% naładowania (około 3.75V/cele), tym bateria będzie dłużej nam będzie służyć.
Bardzo dobrym przykładem jest nowy smartphone, dopiero co wyjęty z pudełka. W nowym telefonie czy tablecie Bateria nigdy nie jest na FULL, nigdy nie jest rozładowana do kilku, kilkuastu procent. Po włączeniu na wyświetlaczu zawsze pojawia się stan około 50% naładowania. Jest to tak zwany stan uśpienia LiIona do przechowywania. Uśpiuona bateria Litowa(naładowana przy wykorzystaniu opcji STORAGE), może pozostawać w tym stanie nawet do 5 lat.

Jak dbać o Baterie Litowo-Jonowe w samochodzie elektrycznym? Pamiętaj! Nigdy nie zostawiaj na dłuższy okres czasu w pełni naładowaniej lub zupełnie rozładowaniej Bateri Litowo Jonowej. Uchroni Cię to przed wizytą w Serwisie Samochodów Elektrycznych Electro AutoBodo na często dość długotrwałej operacji Naprawy Bateri Wysokiego Napięcia.

2 thoughts on “Jak dbać o Baterie Litowo-Jonowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *